Károli Fórum MMXXV

Időpont: 2025. június 14.
Helyszín: Szabadka, Károli Gáspár Protestáns Kutatóközpont
Téma: Niceától Napjainkig: a Közös Hit és a Multikulturalizmus Kihívásai  

1700 évvel ezelőtt egy vallási mozgalom, amelyet alig több mint egy évtizeddel korábban még államilag szervezett üldözés sújtott, az egyik legnagyobb társadalmi-politikai áttörés küszöbén állt. Közel három évszázadnyi küzdelem után a kereszténység olyan pontra jutott, ahol a jövőbeli fennmaradás érdekében elkerülhetetlenné vált a váltás: az ihletett prédikációk közösségéből a teológia vallásává kellett formálódnia. Az absztrakt görög filozófia és a még mindig szilárd római állam szorításában, belső megosztottságtól fenyegetve, a keresztény vezetők szükségét érezték hitük alapvető tisztázásának. Így történt, hogy az ókori Nikaia városában az első egyetemes püspöki zsinat megfogalmazta a kereszténység legjelentősebb hitvallását. 

Az ezt követő évszázadok során a kereszténység számos megosztottságot élt át, amelyek különböző hitű, hagyományú és szervezeti struktúrájú egyházi csoportokat hoztak létre. Bár a legfontosabb törésvonalak dogmatikai jellegűek voltak, a kultúra, a nyelv, a társadalmi háttér és a közös értékek szerinti különbségtétel is elkerülhetetlen volt. Ennek ellenére a Níceai Hitvallás 1700 éven át a keresztények túlnyomó többsége által elismert közös hivatkozási pont maradt. A hívők generációi ismételten énekelték, szavalták, imádkozták vagy suttogták ezt a hitvallást mind nyilvános, mind magán áhítataikban. 

A 2025-ös Károli Fórum célja, hogy részletesebben megvizsgálja, vajon ennek az ősi közös hitvallásnak sikerült-e kapcsolódási pontként, kölcsönhatásként, konstruktív párbeszéd alapjaként és összekötő kapocsként szolgálnia a történelem során, még akkor is, amikor ádáz ellenségek, felekezeti riválisok vagy ideológiai ellenfelek álltak szemben egymással. Az emberi történelem többször bebizonyította, hogy a kultúrák, nyelvek, nemzetek és vallások közötti hidak kulcsfontosságúak a közjó érdekében. Úgy tűnik, hogy a Níceai Hitvallás a középkor hajnalától napjainkig alkalmasnak bizonyult egy olyan identitás megteremtésére, amely – legalább részben – befogadóbbnak mutatkozott, mint kirekesztőnek. De valóban így van? Vagy a valóság árnyaltabb képet fest? 

Az esemény vázlata
A Károli Fórum a társadalomtudományok és kapcsolódó területek szakértőinek gyűjtőhelye, ahol a cél a protestantizmus és a modern emberiség viszonyának multidiszciplináris megközelítésben történő vizsgálata a társadalmi, kulturális és interperszonális kapcsolatok szélesebb keretében. A résztvevők újszerű betekintést nyújtanak ennek a kapcsolatnak a történelmi és jelenkori jellemzőibe, miközben kísérletet tesznek a modern kor kihívásaival együtt járó új tendenciák azonosítására. 

Nyilvános felhívás
A Károli Gáspár Protestáns Kutatóközpont felkér minden érdeklődőt, hogy vegyen részt az idei Fórum munkájában. A tanulmányokat a Szerzői Útmutatónak megfelelően kérjük benyújtani. Bővebb információ érdekében lépjenek kapcsolatba a Kutatóközponttal. 

Kiadvány
Az MMXXV. Károli Fórumon bemutatásra kerülő előadások külön konferenciakötetben jelennek meg. 

A program
A Károli Fórum programját hamarosan közzétesszük.